Zobacz profil na Facebooku

Biografia

Piosenkarka, lingwistka, pedagog,  autorka przekładów piosenek  z jez. francuskiego, rosyjskiego, autorka tekstów i muzyki.  Absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w warsztatach wokalnych studia piosenki przy klubach studenckich „Hybrydy” oraz „Remont” w Warszawie, ukończyła warsztaty piosenkarskie w krakowskim „Pałacu pod Baranami”, następnie kontynuowała naukę śpiewu i gry na gitarze indywidualnie pod kierunkiem prof. A.Kluzowicz, U. Zaniewskiej, a aktualnie pozostaje pod opieką wokalną Ewy Kossak. Śpiewa po polsku, francusku, włosku, rosyjsku, angielsku.  Obecnie związana z  warszawską sceną „Piwnicą na Wójtowskiej”. Współpracuje z Teatrem Kamienica w Warszawie.

W 2018 r.  Odznaczona  kawalerskim  Orderem Szuki i Literatury ( Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres) przez francuskie  Ministerstwo Kultury i Komunikacji.

Zdobyła szereg nagród na festiwalach piosenki:
I nagrodę (w duecie z Kubą Michalskim) na Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie (1984 ),
Wyróżnienie na Przeglądzie Piosenek G. Brassensa w Poznaniu (1989),
II nagrodę Przeglądzie Piosenek G. Brassensa w Poznaniu za interpretację oraz własny przekład( 1990),
I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie w kategorii amatorów (1990), II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie w kategorii profesjonalistów (1991), II nagrodę na Europejskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Châteauroux we Francji, ( 1991) za interpretację  wiersza Paula Eluarda  oraz  własny tekst z muzyką Jerzego Kluzowicza,  Nagrodę publiczności w Paryżu na Festiwalu Dni Georgesa Brassensa (Journées Georges Brassens)  (2013 r.)

Śpiewała w m.in. Teatrze Clavel i w Instytucie Polskim w Paryżu, w Teatrze Małym, Teatrze GO, w Teatrze Kamienica  w Warszawie, na Scenie „Kanonicza” Teatru Ludowego w Krakowie. Swoje recitale grała kilkakrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA odbywającym się w Warszawie. Występuje w ośrodkach kultury w Polsce i we Francji, w wielu placówkach kulturalnych w Polsce: domach kultury, Instytutach Francuskich, ośrodkach Alliance FrançaiseRezydencji Ambasadora Francji 2009 oraz  (2012, 2013, 2018) w Konsulacie Francji w Krakowie z okazji Święta 14 lipca. Od 2010 regularnie uczestniczy w Festiwalu im. Georges’a Brassensa Berlin-Basdorf-Wandlitz.

Nagrała 8 solowych  płyt:  polsko –francuską poetycką pt.  „Tête-à -tête” (2006), „Brassens mon amour”(2008) z piosenkami Georgesa Brassensa  w polskich tłumaczeniach Jerzego Menela i własnych (Koncert promocyjny tej płyty miał miejsce w Studiu koncertowym III Programu PR im. Agnieszki Osieckiej) , „Empatik” (2013),  „Francuska chanson française” (2014) i  „Dalida –pieśń miłości – chant d’amour” (2017).  Femmes, czyli kobiety” (2019) ,”Dalida- pieśń miłości. Koncert w Polskim Radiu Lublin ” (2019) oraz „Kocham świat – Justyna Bacz dzieciom” (2021). Piosenki w wykonaniu Justyny Bacz trafiły na płytę CD,  francuskiego pisma Le francais dans le monde” oraz na antenę Radio France Internationale  oraz na kompilację CD pt. „Brassens – échos du monde”.  z okazji 30. rocznicy śmierci i 90. rocznicy urodzin Brassensa. W 2015 r. ukazała się płyta pt. „Wiatr z obcych stron” z piosenkami  Eleny Kazancewej zespołu „Piąty dzień” (więcej o płytach w zakładce „Dyskografia”)

Justyna Bacz współpracuje z wybitnymi muzykami, takimi jak: Klaudiusz Baran, Adam Cegielski, Mariusz Dubrawski, Maciej KopczyńskiJerzy Małek, Mariusz „Fazi” Mielczarek, Andrzej Rękas, Piotr Olszewski, Jacek Pelc,  Grzegorz Poliszak,Wojciech  Ruciński, Michał Salamon,  Mirosław Wiśniewski Tytus Wojnowicz, a także  aktorami: Andrzejem Ozgą i Markiem Bartkowiczem.